Miejsca charakterystyczne dla Naszego osiedla Miejsca charakterystyczne dla Naszego osiedla Miejsca charakterystyczne dla Naszego osiedla Miejsca charakterystyczne dla Naszego osiedla

Zachęcamy do uczestniczenia we Mszach świętych oraz liturgii Wielkiego Tygodnia transmitowanych przez środki masowego przekazu: telewizja, radio, Internet.

  • Transmisje Mszy św. z naszego kościoła – facebook.com/parafiaostropa/:
   • dzisiaj Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 15.00 (w tym czasie kościół jest zamknięty);
   • Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środa Msza św. o godz. 18.30.

Celebracje Wielkiego Tygodnia:

   1. Wielki Czwartek – Msza św. Krzyżma w katedrze bez udziału kapłanów i wiernych; Msza św. Wieczerzy Pańskiej transmitowana przez środki masowego przekazu; u nas transmisja o 18.00; nie ma adoracji w Ciemnicy;
   2. Wielki Piątek – Droga Krzyżowa i obrzędy Męki Pańskiej przez środki masowego przekazu; u nas transmisja o 15.00 Droga Krzyżowa i 18.00 liturgia Męki Pańskiej; nie ma adoracji przy Bożym Grobie i ucałowania krzyża;
   3. Wielka Sobota – nie ma wspólnego błogosławieństwa pokarmów w kościele; wierni otrzymają obrzęd błogosławieństwa pokarmów do przeprowadzenia w rodzinach; nie ma adoracji przy Bożym Grobie i ucałowania krzyża; Liturgia Wigilii Paschalnej przez środki masowego przekazu; u nas transmisja o godz. 18.00;
   4. Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego – Msza św. z rezurekcją o godz. 7.00, druga msza święta o godz 10.00 nieszpory o godz. 15.00;
   5. Poniedziałek Wielkanocny – Msza św. o godz. 10.00; wielkanocna procesja konna zostaje przeniesiona na inny termin.
   6. Przyjmujemy Komunię św. duchową; w czasie Mszy św. transmitowanej z naszego kościoła odmawiana jest modlitwa Komunii duchowej.
   7. Intencje Mszy św. są odprawiane w danym dniu bez udziału wiernych. Ofiarę za Mszę św. można składać w kancelarii w godzinach urzędowania lub u księdza, w czasie dyżuru w zakrystii.
   8. Zachęcamy do modlitwy w domach oraz w kościele. Indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu w godz. 8.00-18.00. W kościele nie może przebywać równocześnie więcej niż 5 osób!!!!! BARDZO proszę o przestrzeganie tego nakazu!!!
   9. Okazja do sakramentu pokuty codziennie w zakrystii: 8.00-9.00 i 17.00-18.00.
   10. Z przodu kościoła, przy ambonie można odebrać „Gość Niedzielny” w prenumeracie oraz nabyć  prasę katolicką.
   11. Kancelaria czynna: poniedziałek, środa 7.30-8.00 oraz wtorek 16.00-17.00.
   12. Prosimy o śledzenie na bieżąco wiadomości, które ukazują się na stronie parafialnej: www.ostropa.pl oraz na facebook-u.
   13. Jeżeli ktoś chciałby wesprzeć naszą Parafię od strony materialnej, proszę o wpłaty na konto parafii: Rzymskokatolicka Parafia Ducha Św., ul. Nauczycielska 1, 44-151 Gliwice, nr konta: 81 1240 1343 1111 0000 2359 4030. Dziękuję wszystkim, którzy już wsparli parafię finansowo!

 

Łączymy się z Wami duchowo i błogosławimy na całe Triduum Paschalne

oraz Święta Zmartwychwstania Pańskiego!

 

WYTYCZNE Z DEKRETU BISKUPA GLIWICKIEGO Z DNIA 25 MARCA 2020 ROKU

dotyczące przedświątecznego sakramentu pokuty

 

1.     Drugie przykazanie kościelne mówi o spowiedzi „przynajmniej raz w roku”. Nie oznacza to, że musi być odprawiona przed Świętami Wielkanocnymi. W związku z tym, że nie będzie w parafii organizowana spowiedź przedświąteczna, wyrazem duszpasterskiej troski niech będzie umożliwienie skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania tym wiernym, którzy o to poproszą, z uwzględnieniem ogłoszonych obowiązujących norm bezpieczeństwa. Miejscem takiej spowiedzi będzie zakrystia, wejście od zewnątrz. Przy spowiedzi należy zachować większą odległość pomiędzy penitentem a spowiednikiem.

2.     Ze względu na nadzwyczajne i poważne okoliczności, wierni są uprawnieni do skorzystania z nadzwyczajnej drogi pojednania, jaką jest wzbudzenie żalu doskonałego podjętego z miłości do Boga, który daje przebaczenie nawet grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera w sobie: mocne postanowienie przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, gdy tylko będzie to możliwe.

3.     Po ustaniu pandemii będzie zorganizowana spowiedź indywidualna i wtedy wyznajemy także grzechy, które mieliśmy przed spowiedzią nadzwyczajną.

Friday the 10th. Parafia Ostropa.